Ana sayfa » Blog » Teknoloji » Akıllı telefonunuzun pil kullanımını nasıl en aza indiririz ?
Mobil Teknoloji

Akıllı telefonunuzun pil kullanımını nasıl en aza indiririz ?

Telefonun şarjı bitiyor mu? Pilinizden en iyi şekilde yararlanmak için bu ipuçlarını kullanın

Hepimiz oradaydık – o sallanan partiye zamanında gelmek için yarışıyor, telefonunuzu şarj etmeyi unutuyorsunuz. Şimdi, sürekli zayıflama çubuğuna korku ile baktığınızda, kaderinizin buna bağlı olduğunu biliyorsunuz. Kaybolacaksınız – karanlık bir gökyüzünün altında.

Yukarıdakiler gibi genel felaketlerden kaçınmanıza ve telefonunuzun pilinden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak bazı pratik ipuçları.

Telefonunuzu yüzde 50 şarj edin

Şarj, telefonunuzun piline bakmanın en karmaşık yanıdır ve işlemin nasıl çalıştığını temel bir anlayışa sahip olmak yararlıdır.

Bir telefon bataryası, biri grafit diğeri de lityum kobalt oksit olmak üzere iki katmandan oluşur. Lityum iyonları grafit katmanından lityum kobalt oksit katmanına geçtiğinde enerji açığa çıkar. Bir bataryanın şarj edilmesi, lityum iyonlarını diğer tarafa geri kaydırır ve işlemi yeniden başlatmak için hazırlar.

Bunun bize anlattığı şey, bir batarya için gerçek tatlı noktanın yüzde 50 şarj olması – bataryanın hareketli lityum iyonlarının yarısı lityum kobalt oksit tabakasında ve diğer yarısı grafit tabakasında olduğunda. Bu denge, bataryanızı besleyen lityum iyonların üzerine en az miktarda zorlanma koyar ve temel olarak parçalanmadan önce alabileceği şarj döngüleri sayısını uzatır. Bu nedenle, pilinizi yüzde 20 ile 80 arasında tutmanız ve düzenli olarak kısmi şarjlarla doldurmanız en iyisidir.

Telefonunuzu bir gecede takılı bırakmayın

Bu, bazen iddia edildiği gibi değildir, çünkü pili aşırı güçle aşırı yüklüyorsunuz, bunun yerine ‘damlama şarjı’ olarak adlandırılan bir mekanizma yüzünden. Bu, yüzde 100’e ulaştığında şarjı durdurur ve yalnızca 100’ün altına düştüğünde yeniden başlatır (yani piliniz yalnızca 100’de şarj olmaz). Bu, yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı kötüdür – bu değerli lityum iyonlarına koymak istemediğiniz başka bir zorlamadır.

Son olarak, kesinlikle resmi olmayan bir şarj cihazı kullanmayın – bunlar, şarj cihazının dolu olduğunda aküye daha fazla akım vermesini önleyen ve bu iyonlara zarar veren güvenlik ayarlarına sahip olmayabilir. Bazı şarj cihazları iyi olacak olsa da, gerçekten kumar oynamaya değmez.

Bir bataryayı (saygın bir şirketten) satın almak da iyi bir seçenektir – bu, telefonunuzun arkasına giren ve ömrünü uzatan kendi pilini içeren bir durumdur.

Telefonunuzun parlaklığını ayarlayın

Telefonunuzun ekran ayarlarına erişmeye değer – çevrenize uygun parlaklığı manuel olarak azaltmak, pil tasarrufu için hızlı bir yoldur.

Telefonunuzda bir tane varsa, uyarlanabilir parlaklık ayarını kapatın – ekranın parlaklığı, çevrenizdeki ışığa bağlı olarak değişecektir, batarya sıkışma sırasında kontrol etmeniz olağaniçi olmasını sağlar.

Ayrıca, telefonun uyuması için açık kalması gereken süreyi azaltın; ekranı ne kadar hızlı kararırsa, o kadar az pil kullanır.

Akıllı telefonunuzda bir OLED ekran varsa, karanlık moda geçmek veya renkli duvar kağıtları uygulamak pil ömründen tasarruf etmenize de yardımcı olur. Geleneksel bir LCD ekranınız varsa, bu maalesef bir fark yaratmaz – OLED pikselleri kendi ışıklarını üretir, siyah olduklarında güç tüketmezler. LCD ekranlar bunun yerine kenarlardan aydınlatılıyor – görüntünün rengi ne olduğu önemli değil, aynı gücü sağlayacak.

Isıdan uzak durun

Bataryanızı sıcak tutmayın, yüksek sıcaklıklar bataryaya baskı yapar ve kapasiteyi düşürür. Android Kurumu, “25 – 30 santigrat derece (77 – 86 derece Fahrenheit) arasında bir hücrenin, boştan tamamen şarj olmasına rağmen ilk yıldan sonra kapasitesinin yüzde 80’ini elinde tutması gerektiğini” bildirdi .

Benzer Haberler

Yerli otomobil 27 Aralık’ta tanıtılıyor !

İbrahim Savrum

Pixel 4’ün Pürüzsüz Ekran sorunları Kasım güncellemesiyle ‘iyileştirilecek’

İbrahim Savrum

Yeni Mac Pro Dudak Uçuklatan Türkiye Fiyatı !

İbrahim Savrum

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

Lost your password? Please enter your email address. You will receive mail with link to set new password.