Sony’nin 2020’de PS5 için büyük planları var. İşte bildiklerimiz

pc5

Gelecek yılın sonuna geldiğinde yeniden tasarlanmış bir kontrol cihazıyla birlikte gelecek. Oh, buna PS5 denir.

Bir sonraki Playstation konsolunun bir adı var! PS5’e (drumroll) denir! Ancak bu, açığa çıkan tek bilgi bu.

WIRED US ile özel bir röportajda , lider mimar Mark Cerny, yeni ve geliştirilmiş bir DualShock denetleyicisine ilişkin bir çıkış tarihi ve bilgileri dahil olmak üzere birkaç sulu ayrıntıyla bizi aydınlattı. PlayStation 5 hakkında şu ana kadar bildiğimiz her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

Peki PS5 ne zaman piyasaya sürülüyor ve fiyatı ne olacak?

PlayStation blogunda Sony Interactive Entertainment başkanı Jim Ryan, ‘2020 zamanı geldiğinde ‘ yayınlanma tarihini onayladı – yani gelecek yıl Noel’den hemen önce. Scarlett adlı kod adı verilen bir sonraki Xbox’ın da serbest bırakılması muhtemel.

Cerny’nin, PS5’in “gelişmiş özellik seti ışığında oyunculara hitap edecek bir SRP’de yayınlayacağı” yorumu, konsolun PS4’ten biraz daha pahalı olacağını tahmin etmesine neden oldu, ancak bu şu an için bir spekülasyon. .

Oyunlar hakkında ne biliyoruz?

Geriye dönük uyumluluk onaylandığından, PS4 ve PSVR oyunlarının konsolda çalışacağını biliyoruz. Bunun dışında karanlıkta çok varız.

Yeni konsoldaki kısa blog yazısında Jim Ryan, “PS4’te yolunuza devam eden çok sayıda gişe rekorları kıran deneyimlerimiz var, Ölüm Stranding, Son Usulümüz II ve Tsushima’nın Hayaleti .” Dedi . Örneğin, Cyberpunk 2077 gibi, PS5’inizde daha iyi görünecek ve çalışacaktır. (Bu başlığın arkasındaki geliştirici, CD Projekt Red, oyunu yeni nesil konsollar göz önünde bulundurarak geliştirdiğini söyledi).

Bu aşamada ayrıca PlayStation 5’in çevrimiçi teklifi veya Google Stadia ile rekabet etmek için akış seçeneklerinin olup olmayacağı hakkında hiçbir bilgi yok . Şu anda PS4, PlayStation Now yayın hizmetini sunmaktadır. Bu arada Microsoft, daha önce yalnızca akışlı bir konsol yaptıklarını reddetti ancak bu yıl Mayıs ayından itibaren iki rakip arasında bulut oyunlarında birlikte çalışmak için bir ortaklık kurdu.

Bu noktada PS5 özellikleri hakkında ne biliyoruz?

Makul bir miktar. Son Mark Cerny-WIRED’in ortaya koyduğu gibi, 7nm Zen 2 sekiz çekirdekli işlemci AMD’nin Ryzen serisine dayanacak ve GPU Radeon’ın Navi hattında bir değişken olacak.

PS5, 8K TV desteği, 120Hz ekran yenileme hızları ve 3D sesi destekleyecektir. Cerny ayrıca konsolun ışın izleme yetenekleri hakkında daha fazla bilgi verdi. Bunlar aynı zamanda bir AMD Ryzen işlemciye, Navi yonga setine sahip olan ve 8K çözünürlük ve 120Hz yenileme hızlarını destekleyen Xbox Scarlett’in bildiklerine çok benziyor.

Yine ışın izleme nedir?

Hollywood görsel efekt ekipleri tarafından yıllarca kullanılan gelişmiş bir renderleme tekniğidir. Işığın nesnelerden sekme biçimini taklit etmeye çalışarak etkileyici bir şekilde yaşam benzeri grafikler üretir.

Ray izleme, Nvidia’nın RTX ekran kartlarını çalıştıran mevcut nesil oyun PC’lerinde zaten mevcut. Bu kez, Cerny bir söylentiyi ortadan kaldırma tekniği hakkında yorum yaptı – ışın izleme hızlandırma bir yazılım taklidi değil, GPU donanımına yerleştirildi.

Tamam, anladık. Başka?

Eh, PS5’in Sony’nin hızı ekranları geçmişte bırakacağını söylediği bir katı hal sürücüsü içereceği son kez doğrulandı. Marvel’in Örümcek Adam’ın önceki bir gösterimi bu iddianın altını çizdi. PS4 Pro’da hızlı seyahat 15 saniye sürdü; aynı işlevin PS5’te sadece 0,8 saniye sürdüğü bildirildi.

Sistemin optik sürücüsü 4K Blu-ışınları oynatacak ve 100GB disk kullanacaktır. Sistem sadece indirilmeyecek olsa da – fiziksel medya henüz bir yere gitmiyor – oyun kurulumu zorunlu olacak. Seçkinleri bildiren Peter Rubin, PS5’in kurmayı seçtiğimiz şey üzerinde çok daha fazla kontrole izin vereceğini söylüyor: “sadece bir oyuncunun çok oyunculu kampanyasını kurarak, tek oyunculu kampanyayı başka bir zaman için bırakarak, ya da sadece hepsini kurduktan sonra tek oyunculu kampanyayı tamamladıktan sonra silmeyi planlıyorlar. ”